7 grudnia 2017

Pomysły na biznes w 2018 roku


Pomysły na biznes w 2018 roku


Polska przeżywa dynamiczny rozwój gospodarczy, a przynajmniej tak twierdzą media (te niezależne również), dzięki czemu coraz częściej słyszy się o sukcesach polskich przedsiębiorców. Podbijają swoimi pomysłami już nie tylko polski rynek, ale coraz śmielej działają za granicą, a nawet za oceanem. Kiedy tak słyszy się o sukcesach przedsiębiorców, to nie sposób oprzeć się pokusie założenia własnego biznesu. Niezależność, duże pieniądze, przygoda. Co stoi za sukcesem biznesu? W głównej mierze dobry pomysł. 

Pomysły na własny biznes
Pomysły na biznes w 2018 roku

Jak znaleźć dobry pomysł na biznes?

Biznes można w uproszczeniu podzielić na dwie kategorie biorąc pod uwagę pomysł:

  • innowacyjny, czyli taki, który odpowiada na potrzeby klienta, które wcześniej nikt nie był w stanie zaspokoić dlatego, że nikt ich nie rozpoznał, nie wiedział jak je zaspokoić, lub nie sądził, że te potrzeby są warte zaspakajania. Dla przykładu drukarki 3D – zupełnie nowe możliwości i szerokie zastosowanie. Okazuje się, że nagle możecie we własnym domu wydrukować sobie protezę ręki, broń palną lub mebel.
  • rewolucyjny, czyli taki, które dotychczasowe sposoby zaspakajania potrzeb winduje na wyższy poziom, dodaje znacznie więcej korzyści, ułatwia i usprawnia dotychczasowe rozwiązania. Popatrzcie na Spotify – przecież ludzie od początku istnienia Internetu słuchali muzyki ściągając pliki MP3 lub używając YouTube’a. A jednak Spotify przygotował usługę, która podbiła gusta milionów ludzi.
Dobrym pomysłem na biznes jest oczywiście wejście na już dobrze ugruntowany rynek, przecież co chwilę otwiera się kolejna apteka lub salon fryzjerski. Są potrzeby, które są cykliczne i których zaspakajanie zawsze będzie potrzebne. Kluczowe w otwieraniu takiego interesu jest założenie sobie, że chcecie być co najmniej świetni w tym, co będziecie oferować, a najlepiej, że będziecie najlepsi. Konkurować można na wielu polach: jakością, ceną, dostępnością, szybkością, dodatkowymi usługami. 
.
.
.Moje pomysły na biznes w 2018 roku

Nie ma nic w złego w podglądaniu innych i czerpaniu od nich inspiracji, dlatego chętnie podzielę się z Wami moimi pomysłami na biznes. Sam ich przecież wszystkich nie zrealizuję, poza tym, ja już mam swój pomysł, który konsekwentnie realizuję. I nie jest to blogowanie. Bloger to nie zawód, sorry.

1) kryptowaluty i blockchain – chociaż kryptowaluty mogą okazać się wielką bańką spekulacyjną, to jednak zainteresowanie tym tematem i jego perspektywy rozwoju są tak interesujące, że warto rozważyć pomysł na biznes związany z kryptowalutami. Niestety bariery wejścia są dość wysokie, ponieważ wiążą się z wielkimi nakładami finansowymi potrzebnymi na zakup i rozwój nowoczesnej technologii, ale warto rozważyć świadczenie usług doradczych w tym temacie lub naukę programowania i tworzenia aplikacji związanych z kryptowalutami, a już na pewno technologią blockchain. Jako niezależny ekspert lub programista w tej dziedzinie moglibyście świadczyć pracę na rynku, który rozwija się naprawdę dynamicznie i potrzebuje specjalistów, których jak na razie jest zbyt mało, żeby pokryć rosnące zapotrzebowanie.

Przeczytaj również Dziewczyny z kamerkami

2) pokój furii – jak na razie słyszałem o dwóch tego typu przybytkach w Polsce, więc wciąż jest to niszowa rozrywka. Polega to na tym, że do specjalnie urządzonego pomieszczenia wchodzi osoba żądna rozładowania swojej frustracji lub chcąca się rozerwać i rozwala wszystko, co napotka jej gniew. Do swojej dyspozycji ma różne narzędzia, np. kij bejsbolowy, młotek, łom itd., za pomocą których demoluje pomieszczenie składające się z różnych mebli i przedmiotów. Kto w dzisiejszym pędzie i stresującym życiu nie chciałby rozładować swojej złości na szefa, polityków, znajomych czy rodzinę? Chyba każdy.

3) agencja pracy obcokrajowców – polski rynek już od dłuższego czasu cierpi na brak rodzimych pracowników fizycznych, czy specjalistów. W głównej mierze ma na to wpływ emigracja zarobkowa Polaków. Stąd właśnie coraz większe zatrudnienie Ukraińców i Białorusinów, których jest obecnie co najmniej 2 miliony. A już mówi się, że to za mało. Pracodawcy chętnie korzystają z agencji pośrednictwa pracy, które we własnym zakresie wyszukują pracowników i przygotowują ich przyjazd razem z wszelkimi formalnościami. 

4) agencja pracy specjalistów – równie duże zapotrzebowanie na rynku pracy jest na wykwalifikowanych specjalistów potrzebnych w branży IT i szeroko pojętego przemysłu. Pracodawcom nie jest łatwo dotrzeć do takich osób, a w dodatku trzeba zweryfikować ich umiejętności i przekonać do zmiany pracodawcy. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się wyspecjalizowane agencje pracy, które trudnią się w poszukiwaniu określonych programistów, inżynierów, techników, lekarzy, czy prawników.

5) copywriter – to dobry pomysł na jednoosobową firmę, która w perspektywie czasu ma szansę przekształcić się w agencję. Zapotrzebowanie na copywriterów jest duże, ponieważ ogromna liczba sprzedawców dociera do swoich klientów poprzez Internet i w tym celu potrzebują oryginalnych opisów swoich produktów i usług oraz treści dla stron www, które mają pozyskać ruch z sieci i skonwertować go na zakupy.

6) agencja social media – obecność w sieci wymaga dużego zaangażowania czasu i pracy, więc coraz więcej przedsiębiorców, instytucji, artystów, czy znanych osób decyduje się na powierzenie kierowania ich profilami społecznościowymi przez wyspecjalizowane w tym osoby i firmy. Dodatkowo uzupełnieniem tego pomysłu na biznes może być obsługa firmowych blogów i przygotowywanie odpowiednich wpisów. Już nawet blogerzy korzystają z takich usług, więc zapotrzebowanie będzie rosło wraz z rozwojem Internetu.

7) firma remontowa – może to brzmi banalnie, ale podczas, gdy coraz więcej ludzi decyduje się na zakup mieszkania, coraz mniej ludzi kształci się w usługach remontowo-budowlanych i w ten sposób popyt przewyższa podaż. O dobrych fachowców jest naprawdę trudno, a w dużych miastach ich usługi są drogie a czas oczekiwania na realizację długi.    

Przeczytaj również Minimalizm wirtualny

8) dekorator wnętrz – coraz więcej ludzi przywiązuje uwagę do miejsca, w którym żyje. Już nie liczy się tylko koszt urządzenia mieszkania i jego funkcjonalność, ale wystrój i nastrój, jaki panuje w mieszkaniu. Co więcej, dekorator wnętrz potrafi uwydatnić zalety danego mieszkania i ukryć jego wady. 

9) handel antykami, rzemiosłem – trend na odchodzenie od produkcji masowej na rzecz unikalności i indywidualnego charakteru z każdym rokiem wzmaga się i właśnie takie przedmioty, jak antyki oraz rzemiosło są chętnie poszukiwane. Dużo osób ceni sobie pochodzenie danego przedmiotu, jego historię i walory użytkowe oraz estetyczne, których obecnie nie sposób szukać w przedmiotach z Ikei lub Jysku. Popularnością cieszą się również rzeczy ręcznie wyrabiane, jak meble, dekoracje, przedmioty codziennego użytku, którym ktoś poświęcił swój czas, talent i włożył w nie serce, dzięki czemu, nabrały cech indywidualnych.

10) sklep oparty na hobby – jeżeli tylko macie jakieś hobby, czymś się naprawdę interesujecie, a oprócz Was tę pasję podziela więcej osób, to warto pomyśleć nad tym, żeby połączyć tę pasję z interesem. Jeszcze niedawno nikt nie myślał o tym, żeby otwierać sklepy z grami planszowymi, komiksami, restauracje wegańskie, a jednak dzisiaj takie miejsca cieszą się dużą popularnością i niekiedy sporymi zyskami. Największą zaletą tego pomysłu na biznes jest to, że Wasze chęci są szczere i kierujecie się pasją, a to zaraża ludzi i świetnie wpływa na wizerunek firmy. 

11) prywatne przedszkole lub bawialnia dla dzieci – co roku problem z wolnym miejscem w przedszkolu spotyka rodziców, którzy nie mają, co zrobić z dzieckiem w czasie pracy. Dodatkowo, coraz więcej rodziców ma określone oczekiwania od przedszkola, gdyż nie chcą, żeby to było jedynie miejsce, w którym dziecko poczeka bezpiecznie na ich powrót z pracy. Dużą uwagę przykłada się do oferty edukacyjnej przedszkoli, czy oferują naukę języków obcych, gry na instrumentach muzycznych, rozwijają kompetencje społeczne i tym podobne. Dlatego coraz częściej rodzice decydują się na przedszkola prywatne, które nie dość, że mają szeroką ofertę zajęć dodatkowych, to również są otwarte w szerszym wymiarze czasu. Ten pomysł na biznes sprawdzi się nie tylko w dużych miastach, ale również mniejszych, wszak potrzeby rodziców i troska o ich maluchy nie różnią się ze względu na zamieszkanie. 

12) krótkoterminowy wynajem mieszkań – jeżeli mieszkacie w mieszkaniu, z którego moglibyście wydzielić wolny pokój, to warto zastanowić się nad jego wynajęciem. Może stały lokator mógłby być uciążliwy, ale już na przykład okazjonalny przyjezdny, który chce się zatrzymać tylko na kilka nocy to dobry pomysł na biznes, dzięki któremu uzyskacie dodatkowe przychody. Taki wolny pokój można ogłosić chociażby na portalu Airbnb, czy OLX. Jeżeli interesuje Was większa skala, a nie macie mieszkań na własność pod wynajem, to warto pomyśleć na wynajęciem mieszkania w dobrej i turystycznej lokalizacji, a następnie ogłaszanie się na portalu Airbnb, z którego korzystają głownie turyści. Jeżeli dobrze policzycie cenę za nocleg, to przy odpowiednio niskim czynszu najmu oraz dobrej lokalizacji, która zapewni obłożenie mieszkania możecie liczyć na niezłe dochody. Im więcej mieszkań, tym lepszy efekt tego pomysłu. 

13) wirtualne gry miejskie - jeśli znacie się na programowaniu albo chociaż na pisaniu dobrych opowiadań, ale znacie kogoś dobrego w programowaniu, to warto zastanowić się nad stworzeniem wirtualnej gry miejskiej. To pomysł na biznes oparty na rozwijającej się prężnie technologii, dzięki której wielką popularność odniosła gra Pokemon Go. Musicie przygotować dobry scenariusz dla gry, a najlepiej kilka - np. w klimatach kryminału, przygody. Gra wykorzystuje dany obszar i nanosi na mapę poszczególne punkty fabuły scenariusza. Np. punkt rozpoczęcia gry znajduje się na placu, a pierwsza misja czeka w pobliskim barze. Dzięki takiej grze można zarabiać na samym jej zakupie, a także na reklamach i udostępnianiu płatnych scenariuszy, czy lokowaniu w nim określonych produktów.

14) opiekun starszych osób - obecnie w samej Warszawie żyje ponad 230.000 osób, które przekroczyły 70 rok życia. Wiele z nich nie jest w stanie wyjść na zewnątrz własnych mieszkań i wymagają stałej opieki, której zakres jest bardzo szeroki. To nie tylko usługi pielęgnacyjne, ale również tak trywialne dla młodych osób kwestie, jak zakupy, wspólne obejrzenie serial, czy spacer. Żyjemy w społeczeństwie starzejącym się i coraz więcej ludzi starszych będzie potrzebowało opieki, jak również towarzystwa.

15) zewnętrzne czyszczenie biurowców - biurowców i nowoczesnych budynków przybywa z roku na rok, a ich szklana/metalowa zamknięta budowa charakteryzuje się tym, że można je czyścić jedynie z zewnątrz. Stąd coraz większe zapotrzebowanie na czyszczenie budynków metodą alpinistyczną, na linach zaczepionych u szczytu budynku.  

Przeczytaj również Obsrane kible. Jak ja ich nienawidzę

Jak widać, pomysłów na biznes w dzisiejszym świecie jest mnóstwo. W niektórych potrzebna jest specjalistyczna wiedza, w innych nakłady finansowe, ale są również takie, z którymi można wystartować od zaraz i od zera. Oczywiście droga od pomysłu na biznes do dobrze prosperującego biznesu jest długa i wymaga wiele poświęcenia, ale owoce tej pracy na pewno będą obfite.