4 grudnia 2017

Hunter S. Thompson i jego 6 artykułów za darmo

Hunter S. Thompson i jego 6 artykułów za darmo

Hunter S. Thompson pozostawił wyśmienite artykuły

Na pewno oglądałeś film Las Vegas Parano, inaczej by Cię tutaj przecież nie było. Jeden z moich ulubionych filmów, który widziałem co najmniej 7 razy, z czego 4 razy w odmiennych stanach świadomości. Za każdym razem podobał mi się tak samo bardzo. Nie chodzi nawet o szalone przygody i narkotyczne wizje dziennikarza i jego prawnika, ale o narrację, która w genialny sposób opisuje społeczeństwo tamtych czasów. Pogoń za tzw. american dream, blichtr i pokaz, fałsz i udawanie. Ten film jest aktualny dzisiaj. Las Vegas Parano to oczywiście ekranizacja książki Hunter'a S. Thomspon'a pt. "Fear and Loathing in Las Vegas", które oryginalnie ukazało się jako opowiadanie w magazynie Rolling Stones w 1971 r. Chociaż to najbardziej znane dzieło HST i chyba najlepsze spośród wszystkich, to warto przyjrzeć się dziennikarstwu, które uprawiał, ponieważ poruszał różnorodne tematy i zawsze w taki sposób, który sprawiał, że nie łatwo było przejść koło jego artykułu obojętnie. Jak chociażby kampania prezydencka z 1972 r. w USA, która na pewno nic Ciebie dzisiaj nie obchodzi, ale gwarantuję, że ten artykuł Ci się spodoba ("Fear and Loathing on the Campaign Trail in '72"). Ten artykuł posłużył w znacznej mierze do stworzenia scenariusza do filmu "Tam wędrują bizony", który opowiada o HST. Film, jak i artykuł polecam.


Dobrze, że nie odkryłem artykułów H. S. Thompson'a, kiedy byłem w liceum lub na studiach, bo najpewniej poszedłbym studiować dziennikarstwo i złamał sobie życie goniąc jego ideał. Reportaże HST są przesiąknięte jego indywidualnością i za każdym razem, gdy czytam coś spod jego ręki, to mam wrażenie, jakbym siedział z nim przy kontuarze w barze i słuchał pijackich opowieści. Ten styl jest nie do podrobienia. Nieważne, czy Thompson infiltruje środowisko gangu motocyklowego Hell's Angels ("The Motorcycle Gangs: Losers and Outsiders"), czy środowisko hipisów ("The Hippies"), zawsze przedstawia opisywany przez siebie świat w taki sposób, że ma się wrażenie, jakby sam z niego pochodził. Jakby był człowiekiem "stamtąd". Jest to na pewno efektem umiejętności nawiązywania bliskich relacji ze swoimi rozmówcami i wysłuchania tego, co druga osoba ma do powiedzenia. Chociaż gang Hell's Angels był oskarżany o brutalne, zbiorowe gwałty, czy morderstwa, HST pozwolił jego członkom się swobodnie wypowiedzieć i przedstawić swoją wersję, która w konfrontacji z zebranymi materiałami, przedstawiła nagłaśniane przez media historie w zupełnie innym świetle. 


Szczególnej uwadze polecam artykuł o derbach Kentucky w wyścigach konnych ("The Kentucky Derby is Decadent and Depraved"), które HST relacjonował wspólnie z  ilustratorem Ralph'em Steadman'em i z którym nawiązał ciekawą współpracę na długie lata. W tym artykule HST świetnie oddaje to, z jakimi trudnościami dziennikarz musi się mierzyć w swojej codziennej pracy i do jakich sztuczek się uciekać, aby móc zdać relację swoim odbiorcom. To bardzo odpowiedzialna praca, która jest równie stresująca jak pociągająca. Dlatego nie można się dziwić, że spora część derbów została przez Huntera nie opisana ze względu na pijacką amnezję. 


Spośród wielu znamienitych prac Thompson'a chciałbym polecić jeszcze następujące:
  • Fear & Loathing in America - napisany w ciągu 24 godzin po ataku na World Trade Center, HST rysuje swoją wizję wojny z terroryzmem, która niestety sprawdza się co do joty
  • Doomed Love at the Taco Stand - HST opisuje, jak jeździ sobie po Kalifornii porsche Johnny'ego Depp'a razem z przypadkowo poznaną koleżanką, którą uratował przed pożarciem przez psy